Niestety pies jako zwierzę mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia człowieka czy innych stworzeń, musi być odpowiednio traktowane i prowadzone. Do tego celu wykorzystuje się również powszechnie znany kaganiec. Na rynku dostępna jest ogromna liczba różnego rodzaju kagańców ale dziś skupimy się na ich materiałowej wersji.
Parę lat temu na ulicach czy w parkach widziało się metalowe, plastikowe lub skórzane kagańce "zdobiące" mniejsze i większe pyszczki naszych milusińskich. Pierwotnie kagańce materiałowe były używane w
lecznicach weterynaryjnych tylko przy zabiegach czy przy zastrzykach jako środek bezpieczeństwa i komfortu
wykonywania pracy weterynarza, który jak wiadomo tez musi dbać o swoje
zdrowie. Teraz, praktycznie na każdym kroku, można zobaczyć psy w materiałowych kagańcach. Dlaczego cieszą się tak dużą popularnością?
Najprawdopodobniej wynika to z racji niskiej ceny, dużej dostępności, możliwości regulacji obwodu kagańca oraz wrażeniu lekkości i co za tym idzie, przeświadczeniu, że pies go nie czuje. To bez wątpienia jego zalety lecz gdy zastanowimy się dłużej, można dostrzec też wiele wad.
Gdy sami staliśmy się posiadaczami owego kagańca jego głównym zastosowaniem były wizyty u weterynarza. Jednak zdarzyło nam się, że Nejra udała się w pogoń za sarną z kagańcem na pysku. Niestety skoczyło się to dość tragicznie:
-obśliniony i ufajdany pysk
-wilgotna wewnętrzna część kagańca (co może doprowadzić do obtarć pyszczka)
-dyszenie i parskanie
Idąc tym tropem, kaganiec materiałowy całkowicie nie nadaje się na spacery oraz na wędrówki z dużym wysiłkiem czy nawet w podróży. Materiał nie jest przewiewny a wręcz przeciwnie wilgotnieje pod wpływem sapania psa i dyszenia. Nieprawidłowe dopasowanie obwodu może uniemożliwić swobodne otwarcie pyska a w konsekwencji przegrzanie się organizmu psa ( jak wiadomo pies nie poci się z wyjątkiem opuszek na łapkach a dysząc reguluje temperaturę ciała). Dodatkowo pies ma możliwość zjedzenia napotkanej rzeczy w lesie czy w parku co nie zawsze jest dobre dla jego zdrowia.
Podsumowując:
Plusy:
- łatwa dostępność
- niska cena
- lekki
- możliwość regulacji
- łatwość w czyszczeniu
Minusy:
- nieprzewiewny
- pies ma możliwość jedzenia
- może doprowadzić do przegrzania
- wilgotnieje co może powodować obtarcia
- na krótki okres czasu (nie nadaje się na spacery, wędrówki, podróże)
Do następnego!
Ja nie jestem do takich kagańców przekonana - psu łatwo je zdjąć, plus np. Miłka nie toleruje na pysku czegoś, co pysk obejmuje, co do pyska przylega, nie wydaje mi się też, by był bezpieczny, więc to chyba laternatywa dla łagodnych psów, które kagańca wymagają tylko przez przepisy.
OdpowiedzUsuńTeż nie jesteśmy przekonani, używamy tylko podczas wizyty u weterynarza, bo Nejra nie lubi mieć niczego na pysku.
Usuń